Chata Tatranka

HISTORIE

První zmínky o příbytku, stavěném na suťovisku vedle horních mazáckých skal, jsou 5 let po založení Horolezeckého oddílu TJ Sokol Staré Město, tedy v roce 1957. První Silvestr Chata Tatranka na archivním snímku, ještě bez přístavby nynější kuchyňky.slavený na chatě (dá-li se konstrukci ze dřeva obitou tér-papírem tak říci) je právě v onom roce 1957.

Původní chata byla postavená nasucho (na základy, které byly tvořeny z nasucho naskládaných kamenů na sebe). Materiál vrchní stavby pocházel z rozebrané kuželkárny, která se nacházela vedle sokolovny ve Starém Městě. Ani práci nezajišťoval nikdo jiný, než členové oddílu a jejich přátelé a kamarádi.

Umístění chaty také nebylo náhodné. Romantické místo na suťovisku, vedle oblíbeného tréninkového terénu oddílových borců a s krásným výhledem do Mazáckého údolí, údolí Ostravice a na protější Smrk.

Postupem času se chata rozrostla do dnešní podoby (přístavba kuchyňky s kamny a zádveří, realizace kadibudky ve svahu nedaleko chaty). Prošla už také náročnými opravami a rekonstrukcemi – realizace ocelové konstrukceChata, již rozšířená o přístavbu kuchyňky. zabetonované pod terasou, to když se chata začala naklánět. Toto naklonění bylo naštěstí zastaveno. Ale i dnes je zřetelné jak uvnitř chaty, tak i zvenku.

Na chatu se přesunuly veškeré oddílové oslavy a sešlosti, jako je například poslední slanění.

Tatranka se stala symbolem a pojítkem, které drží lidi z oddílu a jeho okolí pohromadě. Právě díky Tatranky je náš oddíl nevšední.

Během existence chaty se v roli chataře vystřídalo několik lidí, jedním z nejuznávanějších byl Ludvík Krupa, po kterém byl k výročí 60 let oddílu pojmenován závod v netradičních horolezeckých disciplínách „Memoriál Ludvíka Krupy“.

Do konce roku 2013 byla Tatranka svěřena do pečlivých rukou chataře Lubomíra Paszandy. Od začátku roku 2014 je chatařem Jirka Štivar, který pokračuje ve štafetě pečování o chatu a jejím zvelebování.

SOUČASNOST

Správci oddílové chaty Tatranky

Jiří Štivar
tel.: 608 872 839

Poloha chaty Tatranky

Kalendář akcí

 Chata Tatranka slouží jako šatna a denní zázemí pro horolezce trénující na přilehlých skalkách. 

Horolezecký oddíl Staré Město, z.s.