Zvěřina 0_01

Kronos Ice toolsJak jsem v předešlém článku zmiňoval, tak nyní zahajuji novou rubriku Zvěřina.

Jelikož nám do Evropy přichází zima, je tady pár videí zaměřených na lezení v ledu a jedno směřováno k bezpečnosti v horách. Vlastně celý tenhle příspěvěk může být o bezpečnosti obecně.

# 1. Je free iceclimbing bezpečný? Když někdo řekne, že vysóloval nějakou skalku tak si myslíme, že to je: a) dobrý lezec nebo b) blbec co má více štěstí než rozumu. Co teprve, když někdo sóluje ledy?! Tady je otázka bezpečnosti spíše filozofickou otázkou. Posuďte sami z prvního videa.

# 2. Druhé video s lezením v ledu souvisí. Určitě ti zralejší z oddílu pamatují vývoj lezecké výzbroje v domácích podmínkách. Kde kdo si doma z motyky udělal cepín nebo z hasičské hadice sedák. Tady je stupeň evoluce trošku dále a technologie výroby jsou téměř kosmické. Ale jenom tak pro zajímavost, kdo z nás by nechtěl mít doma pár dřevěných cepínů jenom o pár gramů těžších než hi-tech Petzl Nomic? Firma Kronos, která začala s výrobou „indoor cepínů“ zašla kousek dále, než by kdo čekal.

# 3. Dnešní číslo tři je věnováno švýcarským alpám. Na facebooku ČHS se objevil odkaz s následujícím komentářem:
„19. října došlo ve Švýcarské oblasti Evolène asi 15 km na západ od Zermattu na Mel de la Niva k pádu obrovského skalního bloku o velikosti cca 2000 kubických metrů. Stabilita bloku byla narušená při lavině v roce 2013 a od té doby byl pečlivě sledován. Minulý týden geologové zaznamenali silnou aktivitu a preventivně nechali evakuovat městečko v přilehlém údolí – což se následně vyplatilo… “

Příspěvek byl publikován v rubrice Zvěřina a jeho autorem je Lery. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *